Blend Baftiu Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye katkı sağlar mı?

Blend Baftiu Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye katkı sağlar mı?

Fenerbahçe’nin gündeminde Kosovalı ofansif orta saha oyuncusu Blend Baftiu var. Degaj Sports olarak oyuncunun artılarını ve eksilerini inceledik. Detaylı bir Blend Baftiu analizi sizlerle.

Kosovalı sağ ayaklı ofansif orta saha oyuncusu olan Baftiu, yan mevki olarak forvet arkası ve merkez santrafor olarak oynayabiliyor. Stil olarak daha çok striker olan oyuncu, dikine oyun anlayışı benimsemiş ve kısa adımlı topla yürüyebilen bir ofansif orta saha oyuncusu.

Vedat Muriqi örneğinde olduğu gibi; o yaşlarda ve oynanılan ligin kalitesi açısından, bu tarz oyuncular daha geç başarı yakalayabiliyor. Bu durum, kuvvetle muhtemel coğrafya ile alakalı. Blend Baftiu ise son 2 sezondur gelişimini önemli ölçüde ileriye taşıdı.
Saf bir yeteneği olan Baftiu, yeteneğinin yanı sıra çok da çalışkan. Coğrafyanın ve futbol kalitesinin kısıtlılığı bu tarz oyuncuları daha çok çalışmaya ve çabalamaya itebiliyor. Oyuncuyu biraz daha yakından tanıyalım.

Artıları

Bilekleri yumuşak ve ilk kontrolü bu sebeple oldukça iyi durumda. Orta alanın neresinde olursa olsun; sağ iç, sol iç ve merkezden dikine top sürme konusunda çok etkili. Kısa adımlı ve yumuşak bilekli olması top sürüşünde, topu iterek ve kontrolü altında olmasını sağlıyor. Şok pres yapabilme özelliğine sahip ve patlama gücü oldukça yüksek bir oyuncu.

Sağ ayak içi oldukça iyi durumda olan Baftiu, iki ayağını da kullanabiliyor. Sol ayağı ise geliştirilebilir durumda. Kosovalı oyuncu, coşkulu ve istekli bir yapıya sahip. Sürekli isteyen, sürekli arayan ve doymayan cinsten bir orta saha oyuncusu. Hızlı düşünen ve karar veren bu oyuncuyu, sık sık kafası yukarıda görebilirsiniz. Çevresinde markajı ve boştaki arkadaşlarını sık sık kontrol eder.

Oyuncunun çok hızlı olduğunu söylenemez ama oyuncu çok seri. Top ayağındayken topla daha aktif ve seri durumda; patlayıcı gücü daha yüksek olduğu için bu hızına da yansıyor.
Herkes attığı gollerden söz etse de; göze çarpan en net özelliği attığı kilit paslar ve derinlemesine oyun tercihleri. Tek oynama konusunda ve doğru tercih seçme konusunda da iyi olduğu çok bariz. Skor arayan bir ofansif orta saha olması ve ayrıca, saf yeteneği olan; teknik ve yumuşak bilekli oluşu skor konusunda onu bir adım öne çıkarıyor

Eksileri

Baftiu fiziksel olarak geride bir oyuncu. Gelişmesi ve kas kütlesi kazanması çok gerekli. Kafa toplarında çok etkili değil ve markaj altındayken kafa vurması oldukça güç. Vuruş tekniğini geliştirmesi gerekiyor. Sağ ayak içi çok etkili olsa da daha güçlü vuruşlara sahip olması ona avantaj sağlayacaktır. Kendini gereksiz yorabiliyor, enerjisini tasarruflu kullanmayı öğrenmeli. Bu yetenek genç oyuncular için fazlasıyla önemli.

Özet

UEFA’nın Şubat ayında gelecek vaadeden 50 genç oyuncu listesinde yer alan Blend Baftiu için Vedat Muriqi çok büyük bir referans olacaktır. Çalışınca nelerin başarılabildiğini Vedat abisinden görmüş olmalı. Ligimizi tanıdığından ve takip ettiğinden de şüphe yok. En önemli özellikleri; saf yeteneği, yumuşak bilekleri, oyun görüşü ve doğru karar alabilme yetisi. Diğer zayıf ve ortalama özellikleri geliştirilebilir. Fenerbahçe oyuncuyu bu sene kadrosuna katmazsa, daha sonra alma ihtimali çok az olacaktır.

Hüseyin Kişmir