Dimitris Limnios Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Dimitris Limnios Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Brezilya asıllı, Yunan, sağ ayaklı, sağ kanat forvet oyuncusu. Yunan oyuncu yan mevki olarak Sol kanat, santrfor ve zaman zaman sağ bek oynayabiliyor. Bir kanat oyuncusu için hız en önemli unsurlardan biridir, size hızıyla bileklerini buluşturan Dimitris Limnios ismini anlatacağım.

Dimitris Limnios’u daha yakından tanıyalım:

1.78 boyundaki sağ kanat oyuncusu, Atromitos takımında profesyonel oldu ve her geçen yıl gelişimini sürdürüp göze batmayı başardı. 2017-2018 sezonunda PAOK’a 900 bin Euro karşılığında transfer oldu.

Bu sezon çıktığı 43 maçta 6 gol 7 asist yapmayı başaran oyuncu, birçok takımın da dikkatini çekti. Özellikle Erol Bulut’un gözlemlediği oyuncu, Yunan ligi ve ligimizin benzerlikler göstermesinden dolayı kolay adapte olabilecek bir isim.

Artıları

Ceza alanına yaptığı boş çapraz koşularda gelen toplara çok net kafa vurabiliyor. Küçük adımlı bir top sürme stili var, çizgiye inmekten çok içeri kat edip vurmayı seviyor, çizgi oyununu da gayet iyi oynuyor. Çok temiz bir sağ ayak içi var. Oyun görüşü güzel, orta alandan kaçan her arkadaşını görebilecek ve doğru top oynama konusunda iyi. Çok net dripling yapabilen bir oyuncu. Topla yürümeyi seven, karşısındaki her rakibini geçebilecek potansiyelde bir oyuncu. Patlama gücü oldukça iyi, rakibinin üzerine özgüvenle gidebilen bir oyuncu. İlk kontrolde çok iyi olmasa da iyi denebilecek potansiyelde. Çok zinde ve gücünü tasarruflu kullanan bir oyuncu. Gol aksiyonundayken karar verme konusunda başarılır, pas vereceği ve şut çekeceği yeri kestirebiliyor. Çok çevik bir oyuncu, manevraları ve topla gidişleri çok özel. Çok çalışkan hücum presine çok uygun bir oyuncu. Dayanıklı, enerji tasarrufu yapan ve maçın her alanına enerjisini yayan bir oyuncu. Takım oyununa çok uygun, sağ kanat forvet ve sağ kanat bekine uygun. Boyunun avantajını kullanıyor, rakip ve top arasına çok iyi sokabiliyor kendini.

Eksileri

Bitiriciliği kötü değil ama iyi de değil. Vasat üstü diyebiliriz. Zıplama konusunda problemleri var, middle kafa vuruşlarında etkili olabiliyor arka direk koşularında. Oyuncu markajı yapamıyor, pres ve alan markajı yapabilir. Uzaktan şutları güçlü değil, daha çok ceza alanı içi şutları tercih ediyor. Oyun içi arkadaşlarını yönlendiremeyecek bir vasıfta, oyun içinde yönetilmeye ihtiyacı var. Pozisyon alma konusunda defoları var, spontane gol girişimleri var. Soğukkanlı kalamıyor bazı pozisyonlarda buna bağlı top kayıpları var.

Dimitris Limnios Özeti

Sağ kanat için Fenerbahçe’nin listesinde çok sayıda isim var. Bunların bonservis ile alınması gündemde olan en büyük aday Dimitris Limnios. Bonservisi ile bir oyuncu tercih edilecekse bu bence Limnios olacaktır.
Benim şahsi fikrim; kiralık bir oyuncu almak yerine aynı seviyede bir başka oyuncuyu cüzi bir miktara bonservisi ile almak daha mantıklı çünkü kiralık oyuncularda aidiyet problemleri olabilir. Kiralık oldukları için salabiliyorlar kendilerini.

Minimum ZTK ile birlikte 45 maç oynayacağımızı düşünürsek, bu tür aidiyet problemlerinin olmamasını tercih ederim. Fiziki problemler dışında mental problemlerinde halledilmesi gerekiyor.

Gelecek isim Limnios olur ya da başkası olur bu önemli değil, önemli olan kulübe mâl olabilecek biri olması. Ayrıca Limnios’un potansiyeli ve ileride getireceği bonservis geliri de cabası…

Hüseyin Kişmir
https://twitter.com/scoutpasmanika