Eran Zahavi Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Eran Zahavi Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Hapoel Tel Aviv altyapısından çıkan Eran Zahavi, 2011 yılında İtalya Serie A ekibi Palermo’ya transfer oldu. Palermo’da beklenileni bir türlü veremeyen İsrailli oyuncu, 1 sene sonra kendi ülkesinin takımı olan Maccabi Tel Aviv’e transfer oldu. Maccabi’de 165 maçta 91 gol 14 asistlik harika bir performans gösterdi ve ardından Çin Ligi ekiplerinden Guangzhou R&F’ye transfer oldu. Eran Zahavi, burada da 106 maçta 91 gol 27 asistlik mükemmel bir performans gösterdi.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Artıları

Oyun zekası, pozisyon bilgisi ve gol sezgileri anlamında eksiksiz bir oyuncu. Rakip ceza sahası içinde çok etkili bir isim. Bileklerine çok hakim, birebirlerde çok rahat adam geçebiliyor. Tam bir striker forvet, bulduğunu gol yapan çok skorer bir oyuncu. 2 ayağını da aynı derece de kullanan bir isim. Mesafe tanımaksızın harika şutlar çıkarabilen bir oyuncu. Top hakimiyeti, topla dönüşleri ve top kontrolleri 1.sınıf. Rakip ceza sahasına yaptığı toplu/topsuz koşularla rakip defansın dengesini bozabiliyor. Golcülüğünün yanında arkadaşlarına servis yapabilen de bir hücum oyuncusu. Dar alanda topla çok seri. Takımın hücumsal anlamda beyni olan Zahavi, gol attığı kadar attığı ara paslar ve liderlik vasfıyla takımı yöneten tam anlamıyla full paket bir hücum oyuncusu.

Eksileri

Eran zahavi’nin kariyeri boyunca de üst düzey liglere gidememesinin en büyük nedeni fiziksel olarak yetersiz olmasıdır.güçlü bir oyuncu değil,ikili mücadelelerde biraz etkisiz kalıyor.topla hızlı olsa bile topsuz çok hızlı bir isim değil,sprinter bir oyuncu değil.defansif anlamda katkısı yok denenecek kadar az.

Eran Zahavi Özeti

Açıkçası Eran Zahavi’nin Fenerbahçe’ye çok büyük bir katkı vermesini bekliyorum. Ceza sahası içinde bulduğunu gol yapan bir isim. Eğer Fenerbahçe’nin kanat oyuncuları ve ve orta saha oyuncuları Zahavi’yi topla buluşturabilirse, Zahavi 30 civarlarında gol atabilir. Zahavi’si olan bir takımın asla gol sıkıntısı çekeceğini düşünmüyorum, bence Türkiye’de bu transfer döneminin en iyi transferi Eran Zahavi olacaktır; eğer gerçekleşirse.

Emre Saygılı