Erol Bulut’un Ölümcül Presi…

Erol Bulut’un Ölümcül Presi…

Yeni sezon hazırlıklarını Düzce Topuk Yaylası’nda geçiren Fenerbahçe’nin Aytemiz Alanyaspor ile yaptığı hazırlık maçını izledim YouTube Katıl’da. Erol Hoca, Fatih Karagümrükspor maçında deneyip verim alamadığı üçlü savunma yerine dörtlü savunma anlayışına geri dönerek maça Sadık – Zanka stoper tandemiyle başladı ve ne kadar doğru bir karar vermiş olduğunu gördük. Fatih Karagümrük maçında defans arkasına kaçan toplar, Ndao ve Darri ikilisinin sürekli atak üretmesi üçlü savunmanın başarısız sonuçlanmasına sebep olmuş olacak ki bu maçta defansa atılan uzun toplar Zanka ve Sadık gibi iki duvar tarafından başarıyla kesildi. Belki de Zanka, Aytemiz Alanyaspor maçında sahanın en iyilerinden birisiydi.

Maça baktığımızda, Vedat Muriqi bilinmezliği ve forvet bölgesinde yaşadığı eksiklik Fenerbahçe’nin hücum üretkenliğini de etkilemiş gibi görünüyor. Mert Hakan ve Ferdi’nin yakaladığı uyum, Tolga Ciğerci’nin orta sahada süpürücü bir rolde oynaması takıma hücum anlamında yardım etse de Thiam’ın son vuruşlarda etkisiz ve ceza sahası içinde yalnız kalmasının Fenerbahçe adına sıkıntı yarattığını söyleyebiliriz. Eğer Erol Hoca tek forvet ile sahaya çıkacaksa, ilk tercihinin Thiam olmayacağını bu maçta görmüş olduk, diyebiliriz. Çünkü Thiam’ı daha çok ikinci forvet ya da kanat forvet olarak kullanmak daha fayda sağlayabilir takıma.

Fenerbahçe’de en gözle görünür değişim ise duran toplarda ve ön saha presinde yaşanmış. Caner’in takıma katılması ile kullanılan duran toplarda daha tehlikeli bir takım imajı çizen Fenerbahçe, top rakibe geçtiğinde ise öldürücü presle rakibini boğmayı en azından Aytemiz Alanyaspor maçında başarmış görünüyor. Top her Marafona’ya geldiğinde ve rakip stoperler topa dokunduğunda karşılarında dev bir pres dalgası ile karşılaştılar. Thiam’dan başlayan bu dalga, orta çizgiye kadar gelen Sadık ve Zanka tandemi ile son buluyor; Fenerbahçe kaptırdığı topu kısa sürede geri kazanarak yeniden atağa çıkıyordu. Bunu maç içinde sık sık deneyen Fenerbahçe’nin topu geri kazanma konusundaki başarısı geçtiğimiz senelere göre gözle görünür değişimlerden biri oldu diyebiliriz.

Her maçın olduğu gibi Aytemiz Alanyaspor maçının da iyi ve kötü performansları vardı. Kötü performansların başında, henüz ilk dakikalarda kullanılan serbest vuruşta yer tutma konusunda sıkıntı yaşadığı için topu ağlarında gören Altay bulunuyor. Birebirde Türkiye’nin en iyilerinden birisi olan Altay’ın maç içinde yaşadığı konsantrasyon sorunu ise henüz giderilmiş gibi görünmüyor. Yenilen golde büyük hatası olan Altay, kullanılan korner atışlarında da hatalı çıkışlarıyla Fenerbahçeli izleyenlerin yüreğini ağzına getirdi. Ama her şeye rağmen Fenerbahçe taraftarının vazgeçilmezlerinden biri olan Altay, hatalarını giderdiği zaman Avrupa’da pek çok takımın kalesini koruyacak kalitede bir yeteneğe sahip. Takımın bir diğer kötü performansı ise Fatih Karagümrük maçında da bekleneni veremeyen Luiz Gustavo oldu. Transfer döneminde adı sıkça Fransız kulüpleriyle anılan Gustavo’nun bu performansı, bedensel bir yorgunluk mu yoksa transfer söylentileri mi olduğu büyük merak uyandırıyor.

Takımın iyi performanslarının başında ise Ferdi, Mert Hakan ve Zanka geliyor. Fatih Karagümrükspor maçında asist ile takımına katkı sağlayan Ferdi, Aytemiz Alanyaspor karşısında ise güzel futbolunu golle süsledi ve Erol Hoca’ya ilk 11 için güven verdi. Mert Hakan ise yaşadığı küçük sakatlığa kadar takımını hücum hattına taşıyan en önemli isimlerden birisi oldu. Ferdi ile yakaladığı uyum ve top dağıtma yeteneği sayesinde takımının bu sene en önemli güçlerinden birisi olacağa benziyor. Zanka ise tam bir muamma. Hazırlık döneminde takımın en iyilerinden birisi olan Zanka’nın, Türkiye’de yaşadığı uyum sorunu yüzünden kulüpten ayrılmak istediğini biliyoruz. Fenerbahçe’nin büyük ihtiyaç duyduğu stoper bölgesi için takımdaki güçlü adaylardan birisi olduğunu gösteren Zanka, bu iyi performansının ardından takımdan ayrılacak mı yoksa olası bir stoper transferini engelleyecek mi hep birlikte oturup göreceğiz. Maçın ikinci yarısında forma giyen Frey ve Sinan Gümüş ise hırslarıyla dikkat çeken oyuncular arasındaydı.

Arda Özgüven | www.twitter.com/ozguvenna