Fenerbahçe’de Ozan Tufan Kadroda Kalacak Mı?

Fenerbahçe’de Ozan Tufan Kadroda Kalacak Mı?

Fenerbahçe’nin bu sezonda transfer bombalarından sonra, ilk 11 nasıl olmalı diye kafalarda birçok dizilişlerle birçok soru doğmaya başladı. Bu dizilişlerde en çok düşündüren isim Ozan Tufan. İnişli, çıkışlı kariyeri ile beraber ‘troll’ kişiliği ile sık sık gündeme gelen Ozan Tufan, Erol Bulutlu Fenerbahçe’ye önümüzdeki sezon faydalı olur mu?

Ozan Tufan İçin 7 Milyon Euro Bonservis Bedeli

Devrinin en potansiyelli genç Türk futbolcularından olan Ozan Tufan, Bursaspor’da parlayarak 7 milyon Euro gibi büyük paraya büyük umutlarla 2015 yılında Fenerbahçe’ye transfer oldu. Üç sezonun ardında büyük hayal kırıklığı yaratan Ozan, yarı sezonluk Sergen Yalçınlı Alanyaspor’a kiralık verildi.

Futboldan uzak kalan ve vurdumduymaz futbolculuk yaşamı ile zihinlerde yer edinen Ozan, Sergen hocanın kişisel ilgi ve alakası ile eski Ozan’ı tekrardan gözümüzde canlandırmaya başladı.

Yeniden Fenerbahçe kariyerine dönen Ozan sezon başlarında iyi başlamasına rağmen ikici yarı beklentilerin çok altında kaldı diyebiliriz. Performans düşüşünün sebeplerinden biri olan istikrarsızlık göze çarpan unsurlardan oldu. Peki Ozan Alman disiplini ile yetişen intizam kişiliği ile öne çıkan Erol Bulut ile başarılı olabilir mi?

Başarılı olamaz dememiz biraz zor. Düzen sorunlarını aşıp futbol hırsını yeniden kazanırsa Türkiye’nin her takımında ilk 11 oynayabilecek potansiyele sahip bir futbolcu. Sosa ve Mert Hakan Yandaş transferlerinden sonra da kalabalıklaşan Fenerbahçe orta sahasında, Erol Bulut’un kafasındaki 11’de Ozan Tufan’ın önemli rolde olmayacağını hazırlık maçlarında pek de kullanmayarak bir nevi yönetime ve Ozan’a bildirmiş oldu sanki.

Takas Haberleri

Düzenli ilk 11 oynamayacaksa Ozan Tufan’ın Fenerbahçe’ye pek de faydalı olacağına inanmıyorum. Karşında Sosa ve Mert Hakan Yandaş varken çalışmalarını iki kat artırmak yerine, sezon kampında hevessiz bir Ozan Tufan gördük. Takasta kullanılmak isteniliyor sesleri de boşuna çıkmadı diye düşünüyorum.

Takasta Dorukhan Toköz ve Visca öne çıkan isimlerden oldu. Visca yaşından ve yerli futbolcu olmaması Başakşehir’in de üstüne para istemesinden dolayı Fenerbahçeliler tarafından pek de mantıklı görülmedi. Dorukhan takasında da itiraz eden az kişi oldu. Bu iki isim arasında Fenerbahçe’ye en faydalı isim Visca olur diye düşünüyorum. Sezon başı planlar zaten kısa vadeli düşünüldü. Düzgün kişiliği ve karakteri ile yıllardır üst seviye futbol oynayan Edin Visca, Fenerbahçe’ye en azından 2 sezon çok faydalı olur. Ozan Tufan üstünde az miktarda para veya yanında daha bir futbolcu verilmesinin taraftarıyım. Eğer planlar uzun vadeli olsa şampiyonluk şart olmasaydı doğru bulmazdım. O zaman kalması ya da Dorukhan takası daha mantıklı olurdu.

Visca’yı alarak şampiyonluk yarışında en etkili rakiplerinden olan Başakşehir’e de bir nevi darbe vurmuş olursun. Antalyaspor hazırlık maçında gösterdiği performansla göz pasını silen Mame Thiam’ın yanına bir de Edin Visca olursa Fenerbahçe hücum hattı çok etkili hale gelir, belki de ligin en etkili hücum hattı deriz.

Fenerbahçe geç olmadan Emre Belözoğlu kozunu kullanarak Başakşehir’i makul şartlarda ikna etmeli veya ikna etmek zorunda. İrfan Can Kahveci’nin sezon sonunda Avrupa’ya gideceğini söylemesinden sonra olası bir İrfan yokluğunu dolduracak en mantıklı isim de Ozan Tufan gibi duruyor. Bence bu takas her iki takım için faydalı olur.

Fərhad İsmayılov