Mame Thiam Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Mame Thiam Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye nasıl katkı sağlar?

Transferde hız kesmeyen ve kadrosunda köklü bir rotasyona girmeyi hedefleyen Fenerbahçe, Kasımpaşa’nın başarılı forvet ve kanat oyuncusu Mame Thiam ile anlaştı.

Dün erken saatlerde Beşiktaş’ta bir otelde Başkan Ali Koç ve yöneticilerle görüşen Mame Thiam’ın görüşme fotoğrafları basına sızdı ve tüm taraftarlar resmi açıklamayı beklemeye başladı. 
Görüşmenin ardından herhangi resmi bir açıklama gelmemesine rağmen, yarın takım olarak covid-19 testine girecek olan Fenerbahçe, testlerin sonuçlarının ardından ertesi gün Topuk Yaylasında hazırlık kampının 2. etabına başlayacak ve önümüzdeki günlerde de resmi açıklamanın ardından Mame Thiam’ın Topuk Yaylasında  takımla beraber hazırlık kampına katılması bekleniyor. 

Limitler dahilinde oyuncu satması gereken Fenerbahçe, geçtiğimiz günlerde limitlere itiraz edip arttırma başvurusunda bulunmuştu. 18 takımın aynı itirazı yaptığı takdirde limit artışına gidileceği konusu Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in “tüm limit arttırma önerilerine takım olarak hayır diyeceğiz” açıklamasının ardından son bulmuştu. Bu durumdan sonra mecburen nakit akışı sağlaması gerekecek olan Fenerbahçe anlaştığı oyuncularla ilgili resmi açıklamaları ve oyuncuları kendi inisiyatifi dahilinde biraz bekletiyor. Vedat Muriqi ve Luiz Gustavo’ya gelen tekliflerin ardından takım içinde teklifleri değerlendirmeye alan Fenerbahçe, nakit akışı sağlandığı takdirde ardı ardında transfer bombalarını patlatıp yeniden gündem olacağa benziyor. 

Mame Thiam çok katkı sağlayacak!

Geçtiğimiz sezon 11 Gol ve 4 asistle başarılı bir sezon geçiren Thiam, Erol Hoca’nın bu yıl oynatmayı düşündüğü önde basan, ağırlıklı olarak kanatları ve hücum düşünecek taktiksel düzende, skorer bir kanat oyuncusu olarak kendine rahatlıkla yer bulabilir ve faydalı da olabilir.

1,85 boyunda süratli ve atletik bir oyuncu olan Senegalli yıldız, özellikle sağ kanattan içe katederek attığı goller ve savunma arkasına yaptığı patlayıcı koşularla adından oldukça söz ettirdi.

Boyuna ve fiziğine rağmen ince bilekleriyle rahatlıkla adam geçebilen Thiam, Fenerbahçe’nin bu yıl kurgulamayı düşündüğü hücum varyasyonları içerisinde Fenerbahçe’ye oldukça katkı sağlayacak gibi gözüküyor. 

Inter ve Juventus geçmişi var!

Sassuolo altyapısında futbola başlayan Thiam daha ilk yılında Inter’in dikkatini çekmiş ve transfer olmuştu. Gelişimini sürdürmesi adına çeşitli kulüplere kiralık gönderilen Thiam, 2015 yılında Juventus’a transfer oldu. Juventus’ta da kiralık gönderilmeye devam eden Thiam Serie A içerisinde bekleneni verememesinin ardından sözleşmesi sona erdi ve İran’a doğru yola çıktı. İran’ın ardından Birleşik Arap Emirliklerinde de bir sezon top koşturan Senegalli yıldızın son durağı Kasımpaşa olmuştu.

Fenerbahçe’nin sisteminde özellikle skora katkı veren kanat oyuncusu eksikliği bariz göze çarparken Thiam geçtiğimiz sezon gösterdiği performansla bu sistemde Fenerbahçe’ye ne kadar fayda sağlayabileceğini göstermiş oldu. Özellikle oyunun gidişatına göre yer yer değişiklik gösterip merkez santrafora yaptığı katkılar ve ikilediği forvet hattıyla Kasımpaşa’ya skor olarak birçok katkı yapmıştı. 

“Moussa Sow benim idolüm!”

Fenerbahçe içerisinde sembolleşmiş olan Moussa Sow’u kendine idol olarak aldığını defalarca belirten Thiam’ın yine Sow’a benzer oyun yapısı, sürati, kanat bindirmeleri ve skora katkısı Fenerbahçe’nin bu yıl tam da aradığı türden bir futbolcu olduğunu gösteriyor.

İtalya içerisinde ve gönderildiği diğer takımlarda pek iyi performans gösterememiş olmasına rağmen, özellikle Süper Lig’de gösterdiği performans ile bizim ligimize ve oyun yapımıza ne kadar uygun bir futbolcu olduğunu geçen sezon hepimize gösterdi.

Merkez santrafor bölgesinde de performans gösterebilen çok yönlü bir hücum oyuncusu olan Thiam, olası bir Vedat Muriqi satışının ardından gelecek forvet takviyeleriyle de beraber forvet hattındaki rotasyonda Fenerbahçe’ye fayda sağlayabilir. 

Moussa Sow’dan bu yana kadrosunda içeri kateden ve skorer kanat oyuncusu konusunda eksiklikler yaşayan Fenerbahçe, Thiam’ın süratli yapısı, adam eksiltebilen, ara pasları ve savunma arkası koşularda başarılı, kafa topuna çıkabilen ve atmakla beraber attırmayı da benimsemiş bir futbolcu oluşu Fenerbahçe’nin hücum konusunda elini oldukça güçlendiriyor.

Mame Thiam Analiz

Bu sezon sol bek bölgesine yaptığı Caner ve Novak takviyesiyle derinlik ve rekabet kazandıran Fenerbahçe iki futbolcudan da oldukça fayda elde edebileceğini düşündüğümüz takdirde özellikle Novak’ın skorer oyunuyla beraber oynadıkları zaman sol bölgeden ve Thiam’dan daha fazla verim alabileceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz yıllarda Hasan Ali’nin çok da başarılı olmayan hücum anlayışıyla yalnız kalan ve etkili olamayan Rodrigues ve etkisiz sol bölge örneklerinden sonra Novak, Thiam ikilisinin top teknikleri, süratli yapıları ve skora katkıları düşünüldüğü zaman, mevcut kadrosu ve sağ kanada da yapılması beklenen Sinan Gümüş takviyelerinin ardından sağ ve sol kanattan süratli bindirmeler, etkili ortalar, etkili koşular ve etkili ataklar yapabilecek ve bunları doğrudan doğruya skora çevirebilecek yetenekli oyuncularıyla bu sezon özellikle hücum anlamında bekleneni fazlasıyla vereceğini ve sezon sonunda istatistiklere baktığımızda tüm bu hamlelerin Fenerbahçe’ye ne kadar faydalı olacağını düşündüğümüzde Mame Thiam transferinin son derece doğru ve başarılı bir hamle olduğunu ve oynayacağı kulübün büyüklüğü ve taraftar baskısıyla daha agresif bir performans ortaya koyabileceği ve bu performansın da rakamlara yansıyacağını düşünüyorum.

Armağan Dost