Frey’den Llorente Yapmak (Fenerbahçe – FTA Antalyaspor)

Frey’den Llorente Yapmak (Fenerbahçe – FTA Antalyaspor)

Geçen gün maçtan önce kadroyu gördüğümde, pek çok Fenerbahçe taraftarı gibi keyifsiz bir maç bekliyordum. İlk 11’de olmasını beklediğimiz pek çok oyuncu ya milli takımda ya da form eksiğinden dolayı kadroda yoktu. Geçtiğimiz sene, bundan daha iyi kadrolarla çıkıp daha kötü maçlar aldığımızı düşününce, bu maç için de pek umudum yoktu aslına bakarsanız ama bol rotasyonlu bir kadro ile maça çıkmak zorunda kalan Erol Bulut, bir kez daha elindeki malzemeyi kullanma biçimiyle hepimize “bana güvenin” mesajı verdi.

Maçın başından sonuna kadar etkili bir futbol oynayan Fenerbahçe, FTA Antalyaspor’a neredeyse pozisyon vermeden çok rahat bir galibiyete imza attı. Caner’in duran topları etkili kullanması ve adrese teslim ortaları, Frey’in maç boyunca golü araması ve Mame Thiam’ın boş alan koşularıyla Fenerbahçe eksik olmasına rağmen hücum alanında çok iyi işlere imza attı. Fakat dün gördüğümüz takımı sadece hücum konusunda ele almak mümkün değil. Savunma hattından hücum hattına göre tam bir takım olmayı başaran Fenerbahçe, top rakibe geçtiğinde Erol Bulut’un tüm hazırlık maçlarında denediği tam saha presini uygularken, topu ayağına aldığı ise takım halinde küçük kümeler oluşturarak hücuma çıkması gerçekten bazı şeylerin değiştiğinin göstergesi gibiydi. Sadık ve Serdar ikilisi ile baskıyı ileride kurmayı hedefleyen Erol Bulut, Gustavo ve Jailson ikilisini de etkili kullanmasıyla Fenerbahçe kalesi dün en rahat maçlarından birisini oynadı diyebiliriz.

Thiam’dan Kadıköy’de ilk maçta hat-trick!

Maçın iyilerini ve kötülerini konuşacak olursak, şüphesiz maçın yıldızı Mame Thiam’dı. Üç gol atıp bir de penaltı yaptıran Senegalli oyuncu, maça kanat başlamasına rağmen Frey’in kendisine açtığı alanlara sızarak maç içinde yıldızlaşan isim oldu. Deniz Türüç, Sinan Gümüş ve Thiam üçlüsü, maç içinde sık sık pozisyon değiştirerek kendisine önlem almaya çalışan FTA Antalyaspor defansını yıpratırken, Frey ise güçlü fiziği ve istekli tavrıyla Fenerbahçe hücum hattına nefes aldıran isim oldu. Hazırlık dönemine çok iyi başlayamayan Gustavo’nun eski formuna yavaş yavaş dönmesi, geçen sene mevkisi olmadığı halde stoperde oynatılan ve tribünlerin tepkilerine maruz kalan Jailson’un orta sahada etkili performansı ve Caner’in ve oyuna sonradan giren Novak’ın sol kanatı etkili bir şekilde kullanması ise takımın en büyük artılarıydı. Harun’un maç boyunca kalesinde çok tehlike görmemesine göre birkaç önemli kurtarışı, yedekte kalsa da konsantrasyon eksiği çekmediğini ve kaleci transferine ihtiyaç olmadığını gösterir gibiydi.

Takımın düne dair en büyük soru işareti ise Deniz ve Sinan’ın performansıydı… Deniz maça 10 numara pozisyonunda başlayıp yer yer kanatta görev alsa da birkaç pozisyon dışında istikrarlı bir performans gösteremedi diyebiliriz. Yetenekli bir oyuncu olduğunu düşündüğüm Deniz’in, kendisini henüz gösteremediğini düşünüyorum. Sinan Gümüş’ün ise henüz antrenman eksiği çektiğini söyleyebiliriz.

Frey Bambaşka!

FTA Antalyaspor maçında ise gösterdiği performans ile ayrı bir paragrafı hak eden futbolcu benim için Michael Frey’di. Geldiği günden itibaren büyük tepiklere sebep olan, geçtiğimiz yıl Almanya’da kiralık olarak iyi bir performans gösteren futbolcu, dün sahanın bence görünmez kahramanlarından birisiydi. Güçlü fiziği ve hırsı sayesinde FTA Antalyaspor stoperlerini çivi gibi yerine sabitleyen Frey, uzun toplarda topu defans arkasına sarkıtarak Thiam’a pozisyon üretmesi ise bana Ajax – Tottenham maçında izlediğim Fernando Llorente’yi anımsattı. Geçtiğimiz senelerde Ajax’ın 2-0 öne geçtiği bir Şampiyonlar Ligi Yarı Finali vardı, belki anımsarsınız. Tottenham menajeri Mauricio Pochettino, maçı çevirebilmek için oyuna Llorente’yi almış ve uzun topları ona oynayarak defans arkasında bir boşluk yaratmayı hedeflemişti. Llorente o maçta kendisine gelen tüm topları kafa ile defans arkasına sarkıtarak Loucas Moura’ya pozisyon üretmiş ve Moura’nın üç golü ile Tottenham maçı 3-2 kazanmayı başarmıştı. Dün Frey’i izlerken de aklıma bu maç geldi işte. Frey, tıpkı Llorente gibi kendisine gelen uzun topları defans arkasına sarkıtarak Thiam’ın yıldızlaşmasına yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca maç içindeki hırsı ve gol atma isteği, FTA Antalyaspor stoperlerinin onu tutmasına sebep olurken bu arada defansta boşluklar vermesine de sebep oldu diyebiliriz. Tekli forvette tekniği ve bitiriciliği ile verim almanın mümkün olmadığını düşündüğüm Frey’i, Erol Hoca takımda düşünüyor mu bunu ilerleyen günlerde göreceğiz ama takımda kalırsa tek forvetten ziyade ikinci forvet olarak topu defans arkasına sarkıtma konusundan kendisinden faydalanabileceğini düşünüyorum. Tüm bunların yanı sıra, Muriqi’nin takımdan ayrılma ihtimalini düşündüğümüzde, Frey’in takımda kalma ihtimali olsa bile Fenerbahçe’nin forvet bölgesine takviye yapması şuan için şart görünüyor.

Arda Özgüven
www.twitter.com/ozguvenna