Galatasaray: 2020-21 Analizi

Galatasaray: 2020-21 Analizi

Galatasaray taraftarlarınca azap çekilen, kuruyup kaldıkları şu transfer günlerinde sarı kırmızılı futbol severlerin en çok merak ettiği de Fatih Hoca’nın bu sezon nasıl bir oyun kurgusu düşündüğü. Set oyunu mu? Geçiş oyunu mu?

2019-20 sezonu yaz kampına “kronik transfer yetişmemesi olayı” yine vuku bulmuş. Falcao ve Monaco ile sancılı şekilde bir buçuk ayda oyalanılmış ve gerekli takviyeler hem geç yapılan (son iki günde) hem de oyun kurgusuyla uyuşmayan transferlerdi.

Hedefteki oyun kurgusu; rakip sahaya cümbür cemaat yerleşen, kaybedilen toplara hızlı verilen reaksiyonla topu kazanıp -geçiş oyunu denen o meşhur şey burada devreye giriyor- o arada geçen zamanda kaostan faydalanarak dikkati dağılmış rakibin defans koridorlarında boşluk yaratıp golü bulmaktı.

Gelen futbolculara baktığımızda Seri bu kurguya çok uygundu. Oyunun hem teknik ve zihinsel kısmında hem de tempo gerektiren kısmında var olan bir 8 numaraydı. Tek zayıf yönü fiziğinin yetersiz olmasıydı.

Steven Nzonzi, asla bir geçiş oyuncusu değildi. 1.97 cm boyu ile defansın önünde ön libero pozisyonunda statik bir çapaydı. Tekniği lig standardının üstündeydi. Eğer düşük tempolu yerleşik set oyunu oynayacaksan gayet uygun bir profil ama geçiş oyununda verim VER-MEZ!

Mario Lemina… Ah çekmekle başlayalım bu paragrafa.. Kadife gibi bilekler, topa hakimiyet, oyun görüşü, pozisyon alma… Kısaca sahada emin adımlarla yürüyen ÖZ-GÜ-VEN. Çok doğru profil. Geçiş oyunu için Hint kumaşı niteliğinde hem 6 numara hem 8 numara ama bir sezonda da 15 maç kaçırılmaz be kardeşim! 🙁

Younes Belhanda için ne desem boş… Hep umut ettim ama Montpellier döneminde sanırım bu adamın yerinde başka biri vardı. O performansı Fatih Terim ile tekrar verir diye düşünüyordum. Hem geçiş hem sette yer alabilecek bir oyuncu ama sürekli formsuz.

Ömer Bayram sürpriz yumurtadan çıka gelmiş gibi orta sahanın temposuz, formsuz (Belhanda ve Seri formsuzluğu, Lemina’nın sakatlığı, Nzonzi’nin oyun profili ve isteksizliği) oyununa ilaç gibi geldi. Teknik olarak orta seviyede olmasına rağmen mücadeleci tavrı ve Nagatomo’nun çizgiye hiç inemediği dönemde sol iç mezzalla rolünde sahte kanat olarak çizgiye inip müthiş asist katkısı verdi. O formsuz ve kısır takımda çok iyi bir oyuncu olarak gözüktü bizlere.

Gelelim bu sezona…

Medyada geçen isimlerden anlaşıldığı üzere geçen sezonun ikinci yarısı gibi geçiş oyunu düşünüyor Fatih Terim…

İdmanlarda ve hazırlık maçlarında zaman zaman 3-5-2 deneyen kurt hoca yine de insanı bi düşündürüyor.

3-5-2 veya 3-4-3…

Açıkçası henüz kadro buna uygun değil ve olması da zor gibi. Sevgili futbolsever arkadaşlar bu sistemler gerçekten çok yüksek dinamizm gerektirir. Conte’nin Inter’ini izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Dinamizm hat safhada. Hücum presi nirvana, ikinci bölgede rakibi sindirmek ve hızlı şekilde atağa çıkmak bunu ve koca sezon yapmak inanın çok zor ama adam bunu yapıyor. Candreva bile sağ tarafı yol yaptı…

Arkadaşlar, Arda’dan ikinci bölgede rakibi sindirmesini, presle rakibi boğmasını bekleyebilir misiniz? Peki ya Feghouli’den? Taylan teknik bir oyuncu ama savaşçı yapısı ve çalışkanlığı kısıtlı. O zaman bu orta alana mutlaka ama mutlaka ısıran, ciğersiz bir savaşçı lazım. Elde şu an yeni transfer Etebo var, Dünya Kupası’ndan izlediğim kadarıyla bu tanıma uygun, yani en azından bu lig için yeterli. Okay Yokuşlu müstakbel yeni 6 numarası Cimbom’un. Mehmet Topal’ın pas yeteneği daha gelişmişi olarak görüyorum ben Okay Yokuşlu’yu. 3’lü oynamak isteyen bir Galatasaray İÇİN, orada Okay oynarsa Arda veya Feghouli 10 numara rolünden kesilmek durumunda kalacak.

Her şeyi geçelim Forvetlerin profillerine bakacak olursak ne Falcao ne de Diagne hücum presi yapacak santraforlar değiller. Çift forvet olarak bu ikiliyi kullanmak demek hücum presi yapamamak demek. Hadi bir de bu arkadaşlara Feghouli ve Arda eklenince hücum alanı evlere şenlik hale geliyor ve bu ağır hücumun tüm yükü geride bekleyen iki orta sahaya kalacaktır.

Velhasıl bu mevcut oyuncu profilleriyle 3’lü oynamak bana mümkün gözükmüyor.

Çare 4-1-4-1

Fatih Hoca’nın meşhur sistemi. Bu sistemde 6 numara gizli libero rolünde defansların arasına girerek hücum esnasında üçlü bir savunma hattı oluşuyor ve bu kanat beklerin ileri daha cesurca çıkmalarını sağlıyor. Bu sezon solda Saracchi sağda Elabdelloui ile kanat beklerden istediğini alacak diye düşünüyorum. 6-8 numarada Etebo yer bulacak. 8.5 pozisyonuna hala transfer bekleniyor.

Bir diğer alternatif “klasik 4-2-3-1”

Transfer gelmedi diye düşünelim. O zaman 4-2-3-1; Okay-Etebo ikilisi önlerinde 10 numara olarak Feghouli/E.Akbaba yer bulacaktır diye düşünüyorum. Arda ve Emre Kılınç ise kanatlarda yer alır ve sakat olmayan Falcao her türlü forvette olacaktır. Bu sistem görünürde göze iyi geliyor. 10 numaran da Feghouli ve Emre Akbaba olması demek aslında bir nevi 4-2-4 oluşması demek (Hatta kanat bekleri de eklersek 2-4-4).

Çünkü bu iki oyuncu da gol sezgisi çok yüksek ceza alanına yılan misali sinsi topsuz koşular atan ve topun nereye geleceğini iyi sezen skorer oyuncular. Şöyle hatırlayın bu sistemi: geçen sezonun ikinci devresinde oynanan oyun… Feghouli ve Onyekuru kanatta Emre Akbaba forvet arkasında. Böylelikle top kanatlarda çizgiye indiğinde ceza alanında mutlaka minimum 3 oyuncu bulunuyor. Hatırlayın Emre Akbaba’nın ikinci devrenin meşhur ilk 10 maçtaki performansını.

Bu sene kanatlarda Emre Kılınç ve Arda Turan var. Arda defansif zaafiyet yaratabilir ama ligde çok büyük problem yaratacağını düşünmüyorum. Bu 4-2-4 sistemi ligi kağıt üstünde iyi götürecek bir yapı gibi gözüküyor.

Sonuç Olarak…

Galatasaray, şartları geçtiğimiz sezon ki gibi zorlarsa 3’lü oyun oynanabilir ama buna fazlasıyla uygun oyuncu profilleri yok. Hücum presi ve orta alan presi yetersiz kalacak çünkü.

Temposu yüksek teknik bir 8 numara alındığı taktirde 4-1-4-1 oynanacaktır. Fatih Hocanın bu sistemde karar kılması kanat beklerine istediği serbestliği vermesinden ötürü diye düşünüyorum.

Galatasaray için gerekli transfer yapılmazsa, Okay (Okay transferi de olmazsa muhtemelen Donk) pek de alışık olmadığı göbekte 6 numara pozisyonunda yer bulacak. Orta ikili ve 10 numara ile Galatasaray 4-2-3-1 oynayacaktır.

Kıvanç Arpa