Ismaila Cheick Coulibaly Analizi: Nasıl bir oyuncu?

Ismaila Cheick Coulibaly Analizi: Nasıl bir oyuncu?

Basında adı Galatasaray ile anılan Sarpsborg oyuncusu Ismaila Cheick Coulibaly Galatasaray’a ne katar ve artı-eksi yönleri ile ilgili bir derleme hazırladık.

Futbola ülkesi Duguwolofila takımında başlayan 20 yaşındaki oyuncu, 1.83 boyunda ve merkez orta saha rolünde görev almaktadır. 2018-2019 sezonunda şu anda formasını giymekte olduğu Sarpsborg takımına transfer olan oyuncu, 2 kez Mali U20 takımında forma giymiştir. Merkez orta saha rolünde yer alan Ismaila Cheick Coulibaly, bu sezon Norveç liginde 12 maçta 4 gol ve 1 asistlik katkı vermiştir. Savunma anlamında iyi işler çıkaran Malili oyuncu, orta sahada kaptığı toplar, topu kazanır kazanmaz takım arkadaşlarını pozisyona sokma ve isabetli uzun pasları ile dikkat çekmektedir. Pas konusunda gayet isabetli bir ortalama ile oynamakta ve bu başarısını bu sezon %83.9’luk bir istatistik ile taçlandırmıştır. Defans katkısında gayet iyi işler çıkaran genç oyuncu bu sezon %60’lık top kapma becerisi ile ön plana çıkmaktadır.

İstatistikler

Topu kaptıktan sonra ve pas oyununda pasları dikine oynama ve pas yüzdeleri ile ilgili istatistiklerle ilgili bir değerlendirme yapalım. Bu sezon forma giydiği müsabakalarda %75 gibi gayet iyi bir uzun pas istatistiği yakalamıştır. Günümüz futbolunda rakip sahada paslaşma ve dikine oynama ile ilgili verilerine bakacak olursak rakip sahada %78.2’lik bir ortalama ile mücadele etmektedir. Savunma konusunda 4-2-3-1 ve 4-3-3 sistemlerinde 6 numara yanında ve 6-8-8 orta saha diziliminde rahatlıkla savunma yükünü çekebilecek bir ortalamaya sahip. Tabii ki bu veriler oyuncunun orta saha kurgusundaki partnerleri, oyun anlayışı ve geçiş oyunlarındaki dizilimlere göre inişler ve çıkışlar gösterebilir.

Hücum anlamında pek de bir katkı sağlayabilecek yapıda bir isim değil, bu yüzden hücumda tabela katkısı beklememekte fayda var fakat topu kazanr kazanmaz topu ayağında çıkarma ve dikine uzun paslar ile takımı hızlıca kontraya çıkarma konusunda ideal bir ortalamada oynadığını söyleyebiliriz. Pozisyon bilgisinin biraz daha gelişmesi gerektiğini düşünüyorum fakat genç yaşına rağmen bu sezon defansif anlamda verdiği katkı gayet makul düzeyde. 12 maçta 15 pas arası ve kazandığı topları faydalı bir şekilde kullanması kesinlikle Coulibaly’nin en önemli özelliği diyebiliriz. Dripling yeteneği ligimizde yakından tanıdığımız Bernard Mensah ve Badou Ndiaye kadar olmasa da yine de ortalama bir seviyede.

Fizik olarak biraz daha güçlenmesi gerek. Oynadığı lig gereği fiziği yeterli olsa da transferi durumunda ülkemizde lig ve Avrupa müsabakalarında sıkıntılar yaşayabilir. Gayet iyi bir boya sahip ve fizik olarak güçlenmesi durumunda adından daha da söz ettirebilir. İkili mücadele anlamında bu sezon %46.8’lik bir istatistiğe sahip. 1.83 boyuna rağmen hava topları ve hücumda duran top, korner organizasyonlarında pek de etkili olmadığından bahsedebiliriz. %32’lik bir hava topu ortalaması pek de iyi olmasa da geliştirilebilir düzeyde olduğunun kanısındayım. Henüz 20 yaşında ve gelişime açık bir isim için bahsetmiş olduğumuz veriler gayet makul yüzdelerden söz ediyoruz. Peki Coulibaly olası transferi durumunda Galatasaray’a neler katabilir. Pandemi öncesi formu ve yakaladığı çıkış ile şampiyonluğun en önemli favorilerinden olan Galatasaray’ın bu sezon geçiş oyunlarında hızlı ve kompakt, pas oyununda ziyade önde pres ve kazandığı toplar ile sonuca gitme ve özdeşleşmiş Fatih Hoca oyununu bekliyorum.

Oyuncunun takımla adı basında yer almasının ardından haklı ve haksız yorumlar yapılmakta bu bağlamda oyuncunun kiralanması ve pişmesi ile ilgili düşünceler hakim fakat sürekli scout, oyuncu satışı ve oyuncu yetiştirme konularından dert yakınmaktayız. Avrupa takımlarında birçok genç oyuncu bu bağlamda kadroda kendisine yer bulabiliyor. Olası Lemina-Coulibaly ve iyi bir tabela katkısı olan oyuncu transferi olan hem Lemina hem de Coulibaly’den maksimum seviyede performans alınabilir. Tabii ki öncelikle transferler adına eldeki oyuncuların olası transferleri çok önemli. Çalışkan bir profilde olması nedeniyle Coulibaly transferi Galatasaray adına eski günlerdeki önde pres yapan göze hoş gelen oyuncu profilinde olduğunu düşünüyorum.

Özet

Top kapma, isabetli pas yüzdesi ve dikine oyun anlayışına sahip olan Coulibaly, fizik olarak kendini biraz daha geliştirmesi durumunda yararlı bir transfer olacağını düşünüyorum. Afrikalı oyunculardaki disiplin eksikliği ve istikrarsız anlık dengesiz karar verme özellikleri bu oyuncuya ait özellikler değil. Aksine çalışkanlığı yüksek ve tam bir takım oyuncusu bu bağlamda oyuncular ile ilişki konusunda etkili bir iletişim sağlayan Fatih Terim, bu gelişimde büyük pay sahibi olabilir. Ceza sahasına yapmış olduğu sürpriz koşular ile de bitiricilik konusunda çok da iyi olmasa da yine de hücumdaki pres katkısı yeterli seviyede bir isim. Genç ve potansiyelli bir ismin bile adının geçmesi taraftarda heyecan yaratıyor umarım bu transfer gerçekleşir.

Tolga Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir