Kiril Despodov Analizi: Nasıl bir oyuncu, Galatasaray’a ne gibi katkı sağlar?

Kiril Despodov Analizi: Nasıl bir oyuncu, Galatasaray’a ne gibi katkı sağlar?

Profesyonel futbolculuk kariyerine Bulgaristan’ın Litex Lovetch takımında başlayan 23 yaşındaki Bulgar hücumcunun bonservisi 30.06.2023 yılına kadar Seria A takımı Cagliari’nin elinde bulunmaktadır. Bu sezon Strum Graz’da kiralık oynayan Kiril Despodov, oynadığı oyun ile Galatasaray’ın transfer listesine adını yazdırmayı başardı.

Despodov’un kalitesinin taktiksel analizinden ve Despodov’un takıma kattığı fayda ve zayıflıklardan önce, onun maç içinde pozisyon alma ve hareketlerine bakmalıyız ki; onun sahanın hangi taraflarına gerçekte etki ettiğini anlayalım. Bu sezon Strum Graz hocası Nestor El Maestro birçok diziliş ve taktik denedi. Kiril Despodov birçok pozisyonda onun en önemli silahlarından birisi oldu.

Bulgar oyuncu genellikle sağ kanatta oynamaktadır. Zaman zaman onu sol kanatta ve hatta merkez ofansif orta saha rolünde de yeşil sahalarda gördük. Bu sezon oynadığı maçlarda ki ısı haritasında hücumun neredeyse her noktasında etki ettiğini açıkça görebilmekteyiz.

Kiril Despodov’un bu sezon oynadığı maçlardaki ısı haritası

Ancak bir şey kesinlikle ısı haritasında görünüyor ki 23 yaşındaki Bulgar kanat oyuncusu ihtiyaç halinde takımının savunmasına da gerektiği kadar yardımcı oluyor. Defansif özellikleri yeteri kadar iyi olmasa da oyun başı 1.82 oranında defansta kop kapması Avusturya Bundesliga’da hücum oyuncuları arasında ilk 3’e girmektedir. Ayrıca savunmaya yardım etmek amacıyla kendi yarı sahasına çekilen Bulgar kanat oyuncusunu sık sık derinden oyun kurucu pasları ile görmekteyiz.

Artıları

Despodov ceza sahasında gerçekten rakip takım için büyük bir tehlike yaratmaktadır. Bu sezon ki istatistiklerinden de görebileceğimiz gibi Avusturya Bundesliga’da her 126 dakika’da 1 gol atmıştır. Bunun en büyük sebebi çok akıllıca pozisyon almasıdır.

Genel olarak Bulgar milli oyuncunun açıkça en tehlikeli topla dripling halinde olmasıdır. Bazen sanki topla topsuz koştuğundan daha hızlı koştuğunu hissettirir. Hız ve hızlanması oldukça yüksek olan topçu Onyekuru’dan boşalan Galatasaray’daki hızlı koşan kanat oyuncusu rolüne oldukça yakışacaktır.

Eksileri

Oyuncunun en önemli eksiği ceza sahasında takım arkadaşlarını görmemesi. Kiril Despodov ceza sahasında tek hedefi kale olarak görmekte ve kaleye ulaşma yolunda ceza sahasındaki diğer arkadaşlarına karşı çoğu zaman bencil olmaktadır. Akan oyunda pas istatistiği maç başı 15.95 olmasına rağmen bunlar genelde verkaç veya oyunun akışını değiştiren paslardır. Oyuncunun ceza sahası içindeki direkt kaleye oynama huyundan vazgeçmesi halinde Süper Lig’de en iyi kanat oyuncularından biri olacağı aşikardır.

Kiril Despodov Galatasaray’a katkı sağlar mı?

Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim 2017’de göreve geldiğinden beri kanatlarda süratli oyuncuları tercih etmiştir. Bunlardan en önemlileri pek tabii Garry Rodrigues ve Henry Onyekuru’dur. Onyekuru’nun tekrar kiralanamama ihtimaline karşın Galatasaray’ın yeni hızlı kanat arayışında en iddialı oyuncu Kiril Despodov olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulgar oyuncu zaman zaman defansif kanat rolüne kendi inisiyatifiyle girse de Fatih hocanın ondan üçüncü bölge koşuları ile faydalanacağını tahmin etmekteyiz. Üçüncü bölgede pas verme özelliğini geliştirirse Galatasaray’a ilk dönem ki Onyekuru etkisi yapacağı aşikardır. Fakat üçüncü bölgede bencilliğe devam ederse Galatasaray’da yeni bir Emre Mor vakasına dönüşebilir.

Doğus Fidan – twitter.com/XLaurossa