Marcel Tisserand Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye ne gibi katkı sağlar?

Marcel Tisserand Analizi: Nasıl bir oyuncu, Fenerbahçe’ye ne gibi katkı sağlar?

Kongolu sağ ayaklı sol stoper, defansın her türlü bölgesinde oynayabilen 1.90’luk oyuncu Fenerbahçe’ye gelmeye çok yakın! Marcel Tisserand, gözlemlediğim kadarıyla kaleme almaya çalıştım.

Biraz daha yakından tanıyalım.

Başladığı andan itibaren kariyeri yükselişe geçen bir isim Tisserand. Monaco’nun onu 2 farklı takıma kiralaması ile gösterdiği performans Monaco seviyesinde görülmedi ama talibi çok fazlaydı o dönemde ve Almanya’yı tercih etti.

Almanya’da da formu aynı şekilde yükselmeye devam etti ama yaşadığı sakatlık bütün planlarını bozdu. Yerini doldurmaya çalıştılar ve sakatlığının uzun sürmesi onu gözden düşürdü açıkçası.

Aslına bakarsanız bu sezon formayı alıyor ve çok da kötü performans sergilemiyor ama yeni gelen Oliver Glasner’in oynattığı sistem 3’lü savunmaya dayalı olduğu için mecburen 23 maç oynatmak zorunda kaldı Tisserand’ı diyebilirim. Oyuncunun daha önce 3’lü savunmada çok fazla oynamamış olması ve hocanın daha çok yakın ve adam adama markaj stoper isteği, Tisserand’ın Wolfsburg’da kalma ihtimalini çok çok aşağıya çekti ve hoca gönderilmesini istedi.

Özellikle Tisserand’ın her iki ayağını da kullanması ve sol stoper olmasına rağmen merkez stoper özellikleri göstermesi çok önemli; keza Lemos ve Serdar’ın da merkez stoper olması tandemin birbiri ile eşleşmelerde faydasını gösterebilir.

Artıları

Oyuncu çift ayaklı, sağ ayağı daha güçlü ama her iki ayağını da kullanıyor olması savunmanın her alanında onu doğru bir joker profiline taşıyor. Bir stopere nazaran çok hızlı, bu meziyetinin daha önce kenar oyuncusu olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Boyuna rağmen çok atletik çok hızlı ve çok çevik. Defansın her alanında oynuyor olması, bu sene Fenerbahçe’de yaşanılan mevkisizliğe de büyük katkı sağlayabilir. Alan markajını seven, oyuncuyu 2. bölgede karşılayan bir stoper Marcel Tisserand. Savunma arkasına atılan toplarda çok hızlı ve çok cesur müdahaleler yapabiliyor, bu konuda öz güveni çok yüksek bir oyuncu. Zıplama, top karşılama konusunda gayet etkili bir oyuncu. Şarj esnasında kolay düşen bir yapısı yok, boy ve güç özelliklerini iyi kullanarak ayakta kalmayı seven bir oyuncu. Bacak boyu itibariyle çokça top kapacak ama topu oyuna sokma konusunda yardımcı birine ihtiyacı var (Mesela Gustavo). Öz güveni yüksek, lider ruhlu bir oyuncu. Hızı ve ayaklarının iyi olması onu defanstan top çıkarırken daha da etkili biri yapıyor. Maç içinde çok fazla sol ya da sağ ortaya kadar top getirip ters kanada top atarken görebiliriz (ama Erol hoca bu konuda Gustavo ile oynamasını isteyebilir).

Eksileri

Çok net bir kafa vuruş striker’ı değil, boyu ve zıplama özelliği çok iyi ama vuruş özelliklerinde topu net kullanamıyor, duran toplarda çok fazla kaçırabilir. Çok teknik bir oyuncu değil. Hızı, fiziği ve atletik oluşu ile bu defosunu kapatıyor. İlk kontrollerde top kaybı yapabiliyor. Kesinlikle tamamlayıcı bir stopere ihtiyacı var. Oyun konsantrasyonu çok yüksek değil, adam kaçırabiliyor ama geriden gelip çok net müdahaleleri var.

Marcel Tisserand Özeti

Gündeme düşen bonservis ile satın alması kesinlikle doğru karar. Kiralanmasına sıcak bakmıyorum, direk satın alınmalı ve aidiyet ile birlikte adaptasyon aşaması çabuk atlatılmalı. Mental olarak yaşadığı sakatlık ve sonrasında kadrodan kesilmek onun için iyi olmadı. Aidiyet hissederse bu mental sorunu aşması daha çabuk olacaktır ve bence Tisserand kesinlikle birinci tandemin birinci oyuncusu olacaktır.

Hüseyin Kişmir