Medipol Başakşehir: Geçen Sezon, Bu Sezon, Transfeler ve Hatayspor maçı

Medipol Başakşehir: Geçen Sezon, Bu Sezon, Transfeler ve Hatayspor maçı

19/20 Model Medipol Başakşehir

Oyuncu kalitesi olarak ligin üstünde bir takımdı ve kadro genişliği açısından 3 büyüklerden çok iyi bir takımdı. Kerim Frei, Elia, Mehmet Topal, Gulbrandsen ve Robinho gibi ligde her takımda banko oynayabilecek yedeklere sahiplerdi. Medipol Başakşehir 4-4-2 diziliminde oynayan çok dengeli bir takımdı. Herhangi bir süperstarları yoktu ya da çok vasat oyuncuları yoktu. Dengeli, ne yaptığını bilen, belli bir kalitesi olan ve artık vakti gelmiş bir takımdı. Okan Buruk taktiksel anlamda geçen senelere göre takımı çok değiştirdi. Öyle eskisi gibi topu alan sürekli pas yapan daha stabil oynayan set oyununu daha çok tercih eden bir takımdan daha direkt ve hızlı oynayan yeri geldiğinde topu rakibe veren daha çok geçiş oynayan bir takım haline geldi. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi ligin doğal favorileri geçen sene şampiyonluk yarışında Trabzonspor ve Başakşehir’i yalnız bıraktı.

Peki Başakşehir nasıl şampiyon oldu?

Trabzonspor’un stres yönetimini kötü yapması, oyun taktiği olarak daha plansız olması, savunma anlamında yetersizliği ve hakemlerin de birazcık etkisiyle Trabzonspor şampiyonluğu kaçırdı ya da Başakşehir hem taktiksel anlamda hemde stres yönetimini daha iyi yaparak şampiyon oldu artık siz ne derseniz.

Transfer Dönemi 

Türkiye’de transfer dönemini de rahat ve mantıklı hamleler yaparak geçiren ekiplerden biri Başakşehir. Chadli ve Rafael gibi tecrübeli ve belli bir kalitesi olan oyuncuları tercih ettiler ve son olarak da genç ve potansiyeli bir oyuncu olan Bolingoli’yi transfer ettiler. Geçen sene Caiçara neredeyse alternatifsizdi ama şimdi arkasında Rafael gibi bir oyuncu var. Chadli gibi sahanın çoğu bölgesinde oynayabilen, çok kaliteli ve tecrübeli bir ismi takıma dahil ettiler ve bence bu sezonun en iyi 2, 3 transferinden biri olmasını bekliyorum. Son olarak da Boli Bolingoli gibi genç ve dinamik bir sol bek aldılar.

Hasan Ali de bu sezon takıma dahil oldu.açıkçası büyük katkı vermesini beklemiyorum ama tecrübesiyle takıma kesinlikle önemli maçlarda katkı verecektir ve Süper Lig için iyi bir alternatif.

Sezonun ilk maçı Hatayspor-Başakşehir 

Başakşehir maçın genelinde çok kötüydü ve 2-0 yenildi. Sezona hem skor olarak hem de oyun olarak çok kötü başladılar. Sezon başı olduğunu unutup acımasızca eleştirmek yanış olur. Başakşehir geçen sene gibi sezona kötü bir giriş yaptı ama ben şampiyonluğun en büyük favorisi olduklarını düşünüyorum. Kadro kalitesi, oyuncu kalitesi, Okan Buruk’un hocalık kalitesi ve kadro genişliğine baktığımda kesinlikle her takımdan 1 adım öndeler. Medya ya da taraftar gibi etkenlerden uzak bir takım ama bu sene Şampiyonlar Ligi gibi bir etken de var, bunu da unutmamak lazım. Yeni yapılan Chadli ve Bolingoli transferleri büyük katkı sağlayacaktır.

Uzun lafı kısası

Yapılan transferlerin vereceği katkı, Demba Ba ve Crivelli’nin uyumu, Visca’nın performansı, Skrtel ve Epureanu tandemi ve İrfan, Aleksiç, Mahmut, Mehmet Topal ve Berkay Özcan orta sahasının performansı ve Şampiyonlar Ligi dönüşleri bu sezon Başakşehir’in kaderini belirleyecektir ama ne olursa olsun hem ekonomik olarak hem de sportif açıdan Başakşehir çok iyi yönetiliyor. Bunun meyvelerini almaya başladılar ve kesinlikle almaya devam edeceklerdir.

Emre Saygılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir